Nagyon bejöhet Orbán Viktor legújabb terve – új időszámítás veheti kezdetét
A nehéz esztendők után idén új erőre kaphat a magyar gazdaság, és az életszínvonal ismét dinamikusan emelkedhet.
A cél továbbra is a gazdaság gyors és hatékony újraindítása – mondta a miniszter a Gazdaságvédelmi Operatív Törzs ülését követő sajtótájékoztatón.
Az adóterhek mérséklése mellett a foglalkoztatási adminisztráció csökkentésével is támogatni kell a gazdasági újrakezdést – jelentette ki a pénzügyminiszter csütörtökön Budapesten, a Gazdaságvédelmi Operatív Törzs ülését követő sajtótájékoztatón. Varga Mihály hangsúlyozta, hogy az adóbürokráciához hasonlóan a foglalkoztatáshoz kapcsolódó bürokrácia is jelentős teher a vállalkozások számára. A könnyítést a tárcavezető szerint az adatok hatékonyabb felhasználása tenné lehetővé.
A vállalkozások működését megkönnyítő intézkedések közül a miniszter kiemelte egyebek között, hogy az áfa-bevallást jövőre az adóhatóság készíti el, és már működik az online számlázási rendszer. A szociális hozzájárulási adó csökkentése a Pénzügyminisztérium (PM) számításai szerint 160 milliárd forintot hagy a munkáltatóknál. A kisadózó vállalkozások tételes adójának átmeneti elengedése, az időszakos járulékmentesség százezres nagyságrendben segítette a vállalkozók túlélését és a munkahelyek megtartását – tette hozzá. Összegzése szerint a kormány 2010 óta 20 közterhet szüntetett meg. Varga Mihály közölte, hogy a Gazdaságvédelmi Operatív Törzs alakuló ülését követően elkészültek a vállalkozói érdekképviseletek és a testület munkájában részt vevő állami szervezetek szakmai javaslatai. A cél továbbra is a gazdaság gyors és hatékony újraindítása – mondta a miniszter.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a változásokat méltatva versenyképességi tényezőnek nevezte az alacsony bürokratikus terheket. A jól működő adóigazgatás megkönnyíti a gazdasági szereplők életét, a felmérések szerint az elmúlt évek változásait a Magyarországon működő cégek üdvözlik – fogalmazott Parragh László. Az MKIK elnöke ugyanakkor lát még lehetőséget a terhek további csökkentésére, és a pénzügyminiszterrel egyetértve javasolta például, hogy az állam ne kérjen a vállalkozásoktól olyan adatokat, amelyekkel maga is rendelkezik. A csütörtöki ülésen a bürokratikus és adózási terhek mellett az idegenforgalom helyzetét is tárgyalta a testület.
A megbeszélést ismertetve a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója elmondta, mára a vidéki Magyarországon, a tavalyi év azonos időszakához hasonló számban látunk magyar turistákat, sőt egyes településeken a tavalyi évhez képest a magyarok költése akár 30 százalékkal magasabb is. Guller Zoltán a kormány gyors intézkedéseinek tulajdonítja a fellendülést, és úgy látja, hogy mostantól már nem költségvetési támogatásokkal, hanem jogszabály-változtatásokkal kell az idegenforgalmat és a vendéglátást támogatni. A folyamat egyértelmű, napról napra nő a vendégek és a vendégéjszakák száma, és emelkedik az turisták által elköltött összeg – tette hozzá. Az MTÜ vezetője üdvözölte, hogy a légi forgalom is kezd helyreállni, ezért arra számít, hogy augusztusra a tavalyi 80 százalékára emelkedhet a repülővel érkező vendégek száma Magyarországon.
(MTI)